2019 BOARD & COMMITTEES

2019-2020 BOARD OF DIRECTORS

2019-2020 STANDING COMMITTEES

PAST PRESIDENTS

1986

Robert Brown

 

1987

 

1988

 

1989

Wallace Madewell

 

1990

Wallace Madewell

 

1991

Wallace Madewell

 

1992

Wallace Madewell

 

1993

Mike Thompson

 

1994

Mike Thompson

 

1995

Buddy Shaffer

 

1996

Buddy Shaffer

 

1997

Steve Smith

 

1998

Amy McClure

 

1999

Amy McClure

 

2000

Amy McClure

 

2001

Joe Wilson

 

2002

 Bob McNeill

 

2003

Lynn Casey

 

2004

 Buddy Shaffer

 

2005

 Darlene Field

 

2006

 Bob McNeill

 

2007

 Chris Masiongale

 

2008

 Theda Bramlett

 

2009

Jennifer Estes

 

2010

Joe Wilson

 

2011

Randall Lewis

 

2012

Chris Masiongale

 

2013

Jennifer Estes

 

2014

Rickey McWright

 

2015

Randall Lewis

2016

Carolann Mason

2017

Susan Mitchell

Sherri Hanna

2018

Sherri Hanna

2019

David Alexander

 

PRESIDENT

     Matthew Brown

      Morgan County

      274 Ralph Hamby Ln

      Wartburg, TN  37887

         423.346-0911

         423.346.7445 - fax

1st VICE PRESIDENT

     Justin Crowther, ENP

    Jefferson County

     P.O. Box 705

     Jefferson City, TN  37760

         865-475-4911

         865-475-8881 - fax

2nd VICE PRESIDENT

      TBD

SECRETARY

     Kim Augustine, ENP

      Madison County

      914 N. Highland Ave

      Jackson, TN  38301

        731-423-3911

        731-427-1962 - fax

TREASURER

     Rose White

      Loudon County

      500 John Parris Dr

      Loudon, TN  37774

         865.458.7047

        865.458.7057 - fax

PAST PRESIDENT

     David Alexander, ENP

      Hardin County

      90 Riverside Dr S

      Savannah, TN  38372

         731.925.6911

         731.925.9080 - fax

EAST REGION REPRESENTATIVES

     Kim White

     Knox County

     605 Bernard Ave

     Knoxville, TN  37921

        865-215-1104

        865-215-1134 - fax

     TBD

MIDDLE REGION REPRESENTATIVES

     Leanna Choate-Peek

     Overton-Pickett County

     255 Industrial Park

     Livingston, TN  38570

        931-823-8593

        931-823-2472 - fax

      Karen Moore, ENP

      WIlson County     

      1611 West Main St

       Lebanon, TN  37087

          615-449-7155

          615-443-3911 - fax

WEST REGION REPRESENTATIVES

     Patricia Ledford

     Chester County

     P.O. Box 34

     Henderson, TN  38340

        731.989.2119

        731.989.2107 - fax

     Justin Whipple

      Benton County

      152 N. Forrest Ave

      Camden, TN  38320

          731.584.1107

Please reload

LEGAL COUNSEL

     Russell Freeman

      Freeman & Bracey, PLC

      885 Conference Dr.  Ste. 500

      Goodlettsville, TN  37072

         615.859.1328

         615.851.9620 - fax

EXECUTIVE DIRECTOR-ADMINISTRATIVE COORDINATOR

     Maureen Culberson

         1002 Avery Park Dr

         Smyrna, TN  37167       

         615.417.1944

Please reload

TENA STAFF

BUDGET COMMITTEE

Rose White; TENA Treasurer; Chairperson

Matthew Brown; TENA President

Justin Crowther, ENP TENA 1st Vice President

TBA  TENA 2nd Vice President

Kim Augustine, ENP; TENA Secretary

Maureen Culberson; Executive Director/Admin.Coordinator

established by Policy

BY-LAWS & POLICIES COMMITTEE

Matthew Brown; TENA President  Chair

Kim White; East Region Rep

Leanna Choate-Peek; Middle Region Rep

Patricia Ledford; West Region Rep

Kim Augustine, ENP;  Board Rep At-Large

Gay Murrell, ENP; At-Large TENA Member

established Jul. 2007

EDUCATION COMMITTEE

Dana Swims; Chairperson

Sherri Maxfield, ENP; East TENA Member

Chuck Haston; Middle TENA Member

Monica Moore; West TENA Member

established Sep. 2012

ELECTION COMMITTEE

Raymond Chiozza; Chairperson

Nancy Hansel;  East TENA Member

Cassie Lowery; Middle TENA Member

Pamelia Tolley; West TENA Member

Kim Augustine, ENP; TENA Secretary

established Jul. 2007

ENP SCHOLARSHIP COMMITTEE

Karen Moore, ENP; Chairperson

Sherri Maxfield, ENP; East TENA Member

Cassie Lowery, ENP; Middle TENA Member

Roberta Ivory, ENP; West TENA Member

Sherri Hanna, ENP; At-Large TENA Member

ENP Study Group to be appointed by Scholarship Committee chair & committee

established Sep. 2014

ETHICS COMMITTEE

Eric Ritzman; Chairperson

Sherri Maxfield, ENP; East TENA Member

Chuck Haston; Middle TENA Member

Carolann Mason; West TENA Member

Russell Freeman; TENA Legal Counsel

established Jul. 2007

LEGISLATIVE AFFAIRS

Eric Ritzman, Middle TENA Member, Chairperson

TBA; East Region Board Member

Karen Moore, ENP; Middle Region Board Member

Justin Whipple;  West Region Board Member

Gay Murrell, East Region Member Rep

Pamelia Tolley, West Region Member Rep

established Jun. 2010

PERSONNEL COMMITTEE

Matthew Borwn; TENA President

Justin Crowther;ENP: TENA 1st Vice President

TBA  TENA 2nd Vice President

established Nov. 2006

RATE RESTORATION COMMITTEE

Matthew Brown - TENA President, Chair

David Alexander, ENP - TENA Past President, Vice-Chair

Justin Crowther, ENP; TENA 1st Vice President

Gay Murrell - East TENA At Large Member 

Karen Moore - Middle TENA Board Member

Mark Gandee - Middle TENA At Large Member

Patricia Ledford - West TENA Board Member

Dana Swims - West TENA At Large Member

established Aug. 2019

TN/TN-APCO COMMITTEE

Kerry Lampley; Chairperson

Justin Crowther; ENP; TENA 1st Vice President

Steve Martini, ENP; Middle Region Rep

Paul McAllister, ENP; West Region Rep.

established Sep. 2014

TERT COMMITTEE

Brad Gass; East TENA Member; TN State TERT Coordinator, Chairperson

Jeff Carney, ENP; Deputy State Coordinator

Richie Kidd, East TENA Member

Kristie Borden; Middle TENA Member

Kristy Meggs; West TENA Member

Non-Voting Advisory Counsel to TERT Operations

Eddie Burchell: TECB

Jennifer Lanter White, ENP;  Loudon Co

Jamison Peevyhouse, ENP; TECB Training Coordinator

established May 2009

Please reload

© 2019 by Tennessee Emergency Number Association  All Rights Reserved